Bezinwazyjne metody badań historii Jeleniej Góry

Bezinwazyjne metody badań historii Jeleniej Góry

W dniu 23.06.2015 r. odbędzie się wyjątkowy wykład mgra Eugeniusza Gronostaja. To kolejna prelekcja wykładowcy KPSW dotycząca historii Jeleniej Góry. Tym razem temat wykładu to "Bezinwazyjne metody badań historii Jeleniej Góry".

W trakcie spotkania głos zabierze także student kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna Łukasz Rdzanek, który opowie o sposobach rekonstrukcji cyfrowej zabytków, czyli grafika 3D na przykładzie Kościół Zbawiciela w Cieplicach.

 

       Na wykładzie przedstawiona zostanie historia wybranych obiektów Jeleniej Góry, które już nie istnieją wraz z ich cyfrową wizualizacją, wykonaną w oparciu o informacje odczytane z materiałów kartograficznych, ikonograficznych oraz tekstowych. Obiektami tymi są; renesansowy jeleniogórski ratusz (do 1739 r.), tymczasowy (drewniany) Kościół Łaski, jeleniogórski Helikon oraz Brama Zamkowa. Z przekazów historycznych wiemy, że takie obiekty istniały, natomiast nie znamy ich dokładnej lokalizacji oraz budowy. Renesansowy ratusz uległ zniszczeniu podczas katastrofy budowlanej w lutym 1739 r., tymczasowy Kościół Łaski został rozebrany po zbudowaniu murowanego Kościoła Łaski (1718), jeleniogórski Helikon
jest częściowo niedostępny a po Bramie Zamkowej pozostała tylko wieża. Były to na tyle znaczące obiekty w dziejach miasta, że wskazane jest aby przywołać ich istnienie pod postacią komputerowej
wizualizacji. Natomiast cyfrowy model Kościoła Zbawiciela z Cieplic przygotowany do pokazu, pokazuje możliwości zastosowań współczesnej techniki komputerowej w badaniu historii. Okazuje się, że ten rodzaj techniki oprócz walorów popularyzatorskich z powodzeniem można stosować w naukowym badaniu przeszłości obiektów, które w wyniku różnego rodzaju zdarzeń nie zachowały się do czasów współczesnych. Dzięki tej metodzie można zrekonstruować obiekt wirtualnie, określić jego lokalizację, a w dalszej części pokazać jego wystrój, poeksperymentować z jego wnętrzem i otoczeniem.
    Wykład poprowadzę sam osobiście a w szczegółach sposób szczegółowej cyfrowej rekonstrukcji wybranego zabytku (kościół Zbawiciela w Cieplicach) przedstawi student kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna Łukasz Rdzanek z KPSW, grafika 3D. 

  Zapraszam wszystkich interesujących się historią Jeleniej Góry, jak i również osoby interesujące się grafiką komputerową. 

E. Gronostaj