Erasmusy na praktykach w Jeleniej Górze

Erasmusy na praktykach w Jeleniej Górze

Studenci zagranicznych uczelni chętnie biorą udział w wymianach międzynarodowych, pozwalających na spędzenie semestru lub dwóch na uczelni w innym kraju. Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa od wielu lat przyjmuje studentów z całej Europy w ramach programu Erasmus +. Aktualnie w murach jeleniogórskiej uczelni studiuje dziesięć osób z zagranicy.

W KPSW można teraz spotkać studentów z Turcji i Portugalii. Większa część grupy przyjechała w ramach Programu Erasmus + na okres jednego semestru. Dwie osoby zostaną na cały rok akademicki.

Przyjezdni studiują z polskimi kolegami filologię angielską, fizjoterapię i pielęgniarstwo. W styczniu
i lutym odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe. W styczniu, podczas praktyk z zakresu ginekologii i położnictwa oraz pediatrii, mieli okazję poznać funkcjonowanie Powiatowego Centrum Zdrowia w Kowarach, gdzie zostali mile ugoszczeni i przyjęci przez Prezes Wiesławę Gajewską. W lutym realizują praktyki na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Jeleniogórskim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej, pod czujnym i opiekuńczym okiem pielęgniarki oddziałowej Marii Wereszczyńskiej. - Polskie pielęgniarki są bardzo miłe - mówi Selin, jedna z uczestniczek wymiany. U nas nie zawsze - dodaje.

Polscy studenci jeżdżą z rewizytą do naszych partnerów. Największą popularnością w zeszłym semestrze cieszyła się Turcja, w bieżącym semestrze dwie studentki wyjechały studiować język angielski w partnerskiej instytucji na Łotwie, a troje studentów wybiera się do uczelni w Castelo Branco w Portugalii. Wyjechać na zagraniczne, płatne stypendium, może każdy student KPSW.

foto (2)
foto (3)