Dr Józef Zaprucki laureatem Fundacji Kościuszkowskiej

Dr Józef Zaprucki laureatem Fundacji Kościuszkowskiej

 

Dr Józef Zaprucki, germanista z długoletnim stażem pracy, docent na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, został laureatem jednego z najbardziej prestiżowych stypendiów naukowych na świecie. Jego odkrywczy projekt badawczy „Transfer znaków kulturowych – Aspekty śląskości w Pensylwanii” został zaakceptowany przez specjalną komisję Fundacji Kościuszkowskiej. Dzięki temu dr Zaprucki z KPSW otrzymał stypendium przeznaczone na prowadzenie badań w Stanach Zjednoczonych na Duquesne University w Pittsburghu, jednej z czołowych amerykańskich uczelni wyższych.

 

W historii Fundacji Kościuszkowskiej stypendia otrzymali m.in. prof. Leszek Balcerowicz, Jolanta Fajkowska, prof. Norman Davies czy Juliusz Jan Machulski.

 

 

Bardzo się cieszę i serdecznie gratuluję Panu docentowi Józefowi Zapruckiemu. To duże i znaczące wyróżnienie także dla naszej uczelni oraz dla regionu. Jestem rad, że to właśnie  nasz pracownik odniósł ten sukces i zdobył to nader prestiżowe stypendium naukowe, które liczy się bardzo nie tylko w świecie  nauki – mówi prof. dr hab. Marian Ursel, Rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

 

 

Fundacja Kościuszkowska zajmuje się wspieraniem wymiany akademickiej i kulturalnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, rocznie przeznaczając milion dolarów na granty oraz stypendia. Organizuje również m.in.:doroczny bal w Waldorf Astoria, konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina, programy stypendialne w USA i Polsce (na Uniwersytecie Jagiellońskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim), Konferencję Katyńską i  wiele innych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Fundacja Kościuszkowska powstała w 1925 roku i od tego czasu wśród jej honorowych Członków Zarządu byli m.in. Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Krzysztof Penderecki, Rafał Olbiński, Zbigniew Brzeziński czy Andrzej Wajda.