NIEWIDOMI UCZĄ STUDENTÓW PEDAGOGIKI

NIEWIDOMI UCZĄ STUDENTÓW PEDAGOGIKI

22 maja studenci Wydziału Humanistycznego, kierunku Pedagogika, mieli okazję spotkać się z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. Panowie Robert Martyniak i Wiesław Dźwilewski odwiedzają naszych studentów co roku i opowiadają o swoim życiu. Prezentują przy tym sprzęt ułatwiający im funkcjonowanie w świecie widzących. To niezwykła lekcja dla studentów, którzy z pierwszej ręki mogą zdobyć informacje niezbędne do prawidłowego wykonywania zawodu pedagoga.

Pan Robert jest częściowo niedowidzący od urodzenia, a Pan Wiesław stracił całkowicie wzrok sześć lat temu, z dnia na dzień. Obaj świetnie sobie radzą w życiu codziennym, wspomagając się dostępną technologią. Studenci mogli zobaczyć z bliska składaną laskę, elektroniczny tester kolorów, czytnik ekranu z linijką brajlowską, gleukometr z syntezatorem mowy, ale także szachy czy karty do gry specjalnie oznaczone symbolami brajla. – Dzięki technologii żyjemy w tym samym świecie – mówią zgodnie nasi goście. Stosunkowo łatwo jest im żyć w otoczeniu, które znają, w domu. Natomiast całkowitą porażką jest poruszanie się po terenie nieznanym. Współczesna technika nie pomaga. GPSy są niedokładne.

Jak podkreślają, niepełnosprawność nie wykluczyła ich z życia sportowego i realizacji pasji. Pan Robert od dziecka jest miłośnikiem motoryzacji, czytał o niej od dziecka, przez kilka lat zajmował się kosmetyką pojazdów. Pan Wiesław uprawia sport, jeździ tandemem, spływa kajakiem, ale także aktywnie pływa a zimą biega na nartach.

Dla studentów była to cenna lekcja, która pozwoli im lepiej zrozumieć swoich podopiecznych, jakich spotkają pracując w zawodzie pedagoga. Spotkanie zorganizowała pani Mirella Michalewska-Pająk.  

12
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11