Relacja z kursu fizjoterapeutów

Relacja z kursu fizjoterapeutów

Dnia 5-6 listopada na terenie Naszej Uczelni odbył się kurs dla fizjoterapeutów organizowany przy współpracy firmy Technomex z Gliwic. Tematem kursu była "Manualna terapia punktów spustowych (trigger points) w dysfunkcjach układu ruchu". Kursanci zostali zapoznani z badaniami i metodami leczenia wybranych punktów spustowych w obrębie kończyny górnej i odręczy barkowej oraz kończyny dolnej i obręczy biodrowej.

Kurs prowadzony był przez fizjoterapeutę, specjalistę terapii manualnej, pracownika Kliniki Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" w Ciechocinku - Michała Dylewskiego.

W kursie wzięło udział 19 uczestników wśród, których byli fizjoterapeuci z Lądka Zdroju, Dąbrowy Górniczej, Świeradowa Zdroju, Karpacza, Kowar, Szklarskiej Poręby, Łagiewnik (koło Dzierżoniowa) oraz studenci i wykładowcy z Naszej Uczelni. Bardzo miło nam również było gościć w murach Naszej Szkoły dwie studentki z zaprzyjaźnionej uczelni Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Program kursu zawierał część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy zapoznali się z definicją, rodzajami i podstawami fizjologii dotyczącymi punktów spustowych, z objawami klinicznymi i czynnikami sprzyjającymi powstawaniu punktów spustowych. W części praktycznej kursanci wyszukiwali palpacyjnie punktów spustowych oraz wykonywali wybrane techniki terapeutyczne takie jak ucisk ischemiczny punktów, uwalnianie pozycyjne, technikę soft touch, poizometryczną relaksację nerwowo mięśniową. Wszystkie te czynności miały na celu działanie przeciwbólowe, zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz zwiększenie zakresu ruchomości w danej okolicy.

Po zakończonym kursie uczestnicy otrzymali certyfikaty. Wszyscy bardzo dobrze ocenili kurs oraz usłyszeliśmy pozytywne opinie na temat kampusu KPSW i wyposażeniu pracowni kinezyterapeutycznej.

Poniżej kilka wybranych zdjęć z zajęć.

P1080391
P1080392
P1080421
P1080423
P1080428