Syria - dzieje i cywilizacja - relacja

Syria - dzieje i cywilizacja - relacja

We wtorek (31.01.2017) w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze odbyło się seminarium pod tytułem „Syria – dzieje i cywilizacja”.

Inicjatorami wydarzenia byli studenci, którzy przyjechali do naszej uczelni na jeden semestr w ramach programu Erasmus +. Nasza studentka z ETI,  Rama Neameh,  zaprosiła swoich  kolegów ze Stowarzyszenia Studentów Syryjskich w Polsce: Ghaidaqua Hasana (czytaj: Gajdaka) oraz Mazena Al-Shammasa. Obaj studiują stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim.

Ghaidaq, doskonale mówiący po polsku, opowiedział o swoim rodzinnym kraju leżącym, jak podkreślał, w ważnym miejscu na styku trzech kontynentów. Przedstawił burzliwą historię Syrii, poczynając od powstania w 2500 roku p.n.e. pierwszego państwa, do współczesności naznaczonej wojną i masową ucieczką ludności z kraju.

W części dyskusyjnej prelegent próbował nakreślić zebranym studentom i pracownikom akademickim skomplikowaną genezę tego konfliktu. Na pytanie, jak można im pomóc, odpowiedział, że nie jest to takie proste i wielkim wsparciem będzie po prostu bycie miłym dla przedstawicieli tego kraju na emigracji.

Na koniec spotkania głos zabrała Rama Neameh. Ghaidaq  przetłumaczył jej emocjonalno- liryczną przemowę bezpośrednio z języka arabskiego na polski. Studentka ujawniła swój głęboki żal, że kraj, o którym mówi się, że jest kolebką cywilizacji, a do roku 2011 uznawany był za jedno z najbardziej bezpiecznych krajów na świecie, jest obecnie tak bardzo nękany atakami ugrupowań terrorystycznych.

Wyraziła wdzięczność, że mogła przyjechać do Polski, do naszej uczelni, jako przedstawicielka Narodowej Unii Studentów Syryjskich. Jest  jedną z wielu ambitnych syryjskich studentów żądnych wiedzy i chętnych do wymiany doświadczeń i wiedzy z ich kolegami w Polsce. 

Kamila Biniek