Technika po polsku i niemiecku

Technika po polsku i niemiecku

KPSW otrzymała propozycję udziału w międzynarodowym projekcie. Partnerem jest Uniwersytet Techniczny w Dreźnie.

Spotkanie partnerskich stron odbyło się w środę (27.01). Projekt pod nazwą "Science TU go - klub naukowy dla młodzieży" miałby rozpocząć się w październiku 2016 i trwałby przez trzy lata. W ramach projektu uczniowie w wieku od 14-20 lat spotykaliby się dwa razy do roku na zimowej i letniej akademii nauki. Przeprowadzaliby eksperymenty naukowe i poznawali lokalne firmy oraz instytuty badawcze z regionu.

Zimowa i letnia akademia organizowana byłaby naprzemiennie – raz przez Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą, a raz przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie. Niemiecki uniwersytet dysponuje świetnie wyposażonym laboratorium, w którym młodzież ze szkół ma szansę przeprowadzać eksperymenty z dziedziny odnawialnych źródeł energii, mobilności i materiałoznawstwa. Laboratorium mieści się w  Uniwersyteckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR). Mają oni swoją siedzibę w Muzeum Zbiorów Technicznych w Dreźnie.

Projekt to szansa na rozwój dla studentów.  Potrzebni będą filolodzy, opiekunowie młodzieży w akademiach oraz adepci kierunków technicznych.

Projekt przygotowywany jest w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Do współpracy niemiecka uczelnia zaprosiła Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą. Uczelnia ma spore doświadczenie we współpracy z niemieckim partnerem – wspólnie z  Hochschule Zittau/Görlitz zakończyła w zeszłym 3 letni projekt ,,Zdrowa szkoła   i kształcenie.  

Więcej informacji o nowoczesnym laboratorium: http://www.dlr.de/schoollab/desktopdefault.aspx/tabid-8960/15369_read-42620