Wydawnictwa KPSW najczęściej czytane spośród ponad 24 tysięcy innych książek!

Wydawnictwa KPSW najczęściej czytane spośród ponad 24 tysięcy innych książek!

W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój czytelnictwa cyfrowego. Biblioteki oferujące e-publikacje zdobywają coraz większą popularność, szczególnie w środowiskach naukowych. W jednej z największych baz tego typu – Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej, od lat prym wiodą podręczniki publikowane przez Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą w Jeleniej Górze.

 

Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa powstała w 2006 roku, z przekształcenia cyfrowej biblioteki należącej do Politechniki Wrocławskiej. W bibliotece cyfrowej zgromadzono zdigitalizowane materiały naukowo-badawcze i dydaktyczne przeznaczone głównie dla pracowników i studentów Politechniki Wrocławskiej, ale dzięki sieciowemu rozpowszechnianiu mogli z nich korzystać wszyscy użytkownicy Internetu. Prezentowane repozytorium stanowiły: skrypty, podręczniki, monografie, dysertacje oraz zbiory należące do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.

Aktualnie w bazie znajdują się publikacja należące do wszystkich uczelni wyższych z Wrocławia, ale także wyższych szkół zawodowych z Wałbrzycha, Legnicy, Nysy, Głogowa, Opola i Jeleniej Góry.

 

To właśnie publikacje Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze cieszą się największą popularnością wśród czytelników tej e-biblioteki. - Od listopada 2011 roku na pierwszym miejscu znajdowała się „Poradnik metodyczny dla wychowawców” pod redakcją Zenona Ziei, naszego pracownika dydaktycznego. Odnotował on ponad 113 tysięcy wyświetleń – wyjaśnia Kazimierz Stąpór, Dyrektor Biblioteki i Centrum Informacji Naukowej KPSW. - Taki wynik to nie lada wyczyn. Świadczy nie tylko o przydatności podręcznika, ale przede wszystkim  o jego przejrzystości i aktualności – dodaje.

Sytuacja nieco zmieniła się dopiero w styczniu tego roku, gdy książka spadła na miejsce czwarte. Warto podkreślić, iż inne wydawnictwa Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej również zajmują wysokie pozycje na liście Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej.

DSC_0101
DSC_0102