ZAKOŃCZENIE ROKU UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO

ZAKOŃCZENIE ROKU UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO

21 uczniów Uniwersytetu Dziecięcego odebrało dyplomy ukończenia nauki i wzięło udział w uroczystości zakończenia roku akademickiego. Wydarzenie odbyło się w piątek, 15 czerwca, w Sali Senatu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej.

Uniwersytet Dziecięcy jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Jak mówi jego pomysłodawczyni, Małgorzata Krysiak, podobny projekt zaobserwowała podczas wizyty w Niemczech, gdzie w 2002 roku w Tybindze dwóch dziennikarzy wpadło na pomysł, aby profesorowie akademiccy wyjaśniali dzieciom zawiłości nauki. - Przedyskutowałam ten pomysł z koleżanką i wspólnie postanowiłyśmy, że zorganizujemy taki Uniwersytet dla uczniów szkół podstawowych z Kowar. Początkowo nawiązaliśmy współpracę z - wtedy jeszcze - Kolegium Karkonoskim, teraz sukcesywnie dołączają do nas inne instytucje - mówi Małgorzata Krysiak, dyrektor SP nr 1 w Kowarach. Od początku jego działalności honorowy patronat nad projektem sprawuje Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa. - To wspaniałe przedsięwzięcie, dzieci mają okazję zapoznać się ze specyfiką atmosfery, jaka panuje na wyższej uczelni, a dzięki temu, że mają indeksy mogą poczuć się jak prawdziwi studenci - mówi dr Leszek Albański, dziekan Wydziału Humanistycznego KPSW.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu rzeszy instytucji program zajęć dla uczniów jest niezwykle bogaty, a zajęcia zaplanowane są tak, aby uczniowie mogli rozwijać swoje zdolności i zainteresowania a jednocześnie poznali sposób nauczania na wyższej uczelni. - To są zupełnie inne zajęcia niż te, które mamy w swojej szkole. Na jednych z zajęć poznawaliśmy np. materiały wybuchowe - opowiada Dominika Mastalerz. Zdobyte na Uniwersytecie Dziecięcym doświadczenia z pewnością pomogą nam w dalszej nauce - podsumowuje.

Obraz 132
Obraz 080
Obraz 084
Obraz 094
Obraz 105
Obraz 114
Obraz 122